VELi YILMAZ

Demiryolu Bir Yaşam Biçimidir

Doğayı, seyre çıkarak seyahat etmek, aslında bir gelenektir, geçmişten gelip, yarınlara uzanan.
*
En eski, yolculuk biçimlerinden biridir, armağan olarak bizlere kalan ve yadigâr olarak taşınan. Uzak diyarları anlatır, kara tren bizlere.
*
Özlemi anlatır, çıkardığı sesle, alıp götürdüğü dumanları ile birlikte. Peşinden koşulur o trenlerin, özlem duyacaklarını, istasyondan götürmesin diye.
*
Acıklıdır, hüzünlüdür, trenin istasyondan kalkışı, istasyonda bırakacaklarını, selamlayışı. Ne özlemler taşır, O kara tren, hangi hayallerle ile birlikte yol alır, gideceği yerlere.
*
Özlem duyar, tren ile birlikte seyahat etmekte olan, geride bıraktığı, gözü yaşlı sevdiklerine. Özlem taşır, kara tren, gözyaşı taşır, kimi zaman, ayrılığın gözyaşı, kimi zaman, mutluluğun gözyaşıdır bunlar, hayata katık olan.
*
Lokomotiften gelen her bir ses, özlemin nefesidir, aslında. Lokomotiften gelen o sesler, Yemen'e gidip de gelemeyen askerlerimizi, Balkan savaşlarına giden, yiğitlerimizi anlatır, bizlere.
*
Trenler, ne çok şey anlatır, geçmişten geleceğe. Trenler, yaşamın bir parçası olmuştur, eski nesillerce. Özlemin, öznesidir aslında trenler, geride kalan yıllar ve o yılların içinde taşıdıklarıyla.
*
Hayatın akışı farklılaşır, kara tren ismi, zihinlerde yankılandığı zaman. Başka başka, ulaşım araçları, yaşamın içinde yer alsada, trenin yeri bir başkadır, yaşayanların nazarı itibarında.
*
Trene sevgi duyanlar için, mesele hızlı gitmesi değildir trenin, taşıdığı rahiyadır, insanı etkileyen ve trene bineni cezbeden. Birçok şey geçer, insanın aklından, trenle yolculuk yapıldığında.
*
En kadim gelenektir, tren yolculuğu, insanlık tarihine, dikkatlice göz atıldığında. Siyah beyaz, fotoğraflara bakmak gibidir, bir albümü karıştırmak gibidir, tren demek ve onunla yolculuk etmek.
*
Onun için, yaşam biçimidir, trenler. Geçmişten, sesler taşıdığı için, kalben yakın dururuz, demiryollarına ve onların üzerinde yol alan vagonlara.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *