VELi YILMAZ

Artık Şarkı Dinlemek Değil, Şarkı Söylemek İstiyorum

Hep başarı hikayeleri duyarız, büyüklerimizden. Hep nasıl başarılı oldukları konusunu, anlatırlar bizlere. Hayatta, nasıl yol alınması gerektiği konusunu işlerler, doğru yol yürüyelim diye.
*
Hayata hazırlanmak için, onların rahle-i tedrisinden geçeriz bizler. Bir okuldur büyüklerimiz, bizler için. Hayat atölyesidir onlar, her şeyi uygulamalı öğreten.
*
O öğretmenler, iyi ile kötünün farkına varlığımızı sağlamaya çalışırlar, ellerinden geldiği kadarıyla.
*
Hayat okulunun öğretmenlerinin her biri, kendi alanlarıyla ilgili dersler veriler bizlere. Maksat sadece, yürürken hayat yolunda, canımızın yanmaması değildir. Bizim de, o bayrağı, ileri taşıyabilmemizdir esas olan.
*
Bunun bir bayrak yarışı olduğu ve zaman zaman, çetinlikler içerdiğini, anlatır bize atalarımız. Yapacağımız işlerin, üstlendiğimiz görevlerin, layıkı ile yerine getirmemiz içindir, tüm anlatılanlar.
*
Başarılı olabilmek için çok çalışırız. Durup dinlenmeden, ödevlerimizi yerine getirebilmek için, çaba sarf ederiz. Dağ, tepe yürüdüğünüz o yol, hikâyedir bize, Laf-ı güzaftır, çetinlik olarak, ifade edilen zorluklar bizlere.
*
Anlamı yoktur, yolumuza çıkan engellerin. Soğuk olmuş, sıcak olmuş, fark etmez, yürürüz biz yine de hedefimize. Çünkü o hedef, bahardır bize. O hedef başarının tam da kendisidir vesselâm. Hayatın mantığı odur, bizim için, bizler için.
*
Yaşam gayesi anlamına gelir, amaçlarımızı kucaklamak ve o, amaçla birlikte olmak. Gözümüz başka güzellik görmez, kilitlendiğin hedef dışında.
*
Sonuna kadar mücadele veririz, bağlandığımız, o hedef uğruna. Bir noktadan sonra artık, düşünmeyiz, moral verecek cümleleri. Sözler anlamsızlaşır, belirli bir aşamaya gelindiği zaman.
*
Sözler etkilemez artık sizleri, dinlemek de istemezsiniz artık, o moral verecek tümceleri. Mücadeleyi veren, karşılığını almak ister, harcadığı emeklerin, döktüğü alın terinin.
*
O aşamaya geldikten sonra iş, kulağını kapatmıştır emeği sarfeden söylenenlere.
*
Artık kendisi söylemek istiyordur, uğraştı iş ile ilgili bir şeyler.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *