VELi YILMAZ

Eğitim Nereye

Bir ülkenin temelinden bahsederiz, eğitim deyince. Her şey o temelin sağlam olup olmadığı ile ilgilidir.
*
İşte gelecek kaygıları, tam da orada gizlidir. Çoğu zaman, göz ardı edilen, ya da gözlerden ırak tutulmak istenen, eğitim kavramıdır, o gizil kavram. Çünkü o; etkili bir silahtır.
*
Eğitim bir temeldir ve o temel, bir ülkenin her şeyidir. Bir ülkenin geleceği, o temel üzerinde yükselir ve o temel üzerinde, serpilerek gelişir. Eğitimin kalitesini kuşkusuz, idol olarak, önde duranlar belirler.
*
Onlar örnektir, geleceği biçimlendirilecek olan, öğrencilerinin önünde. Esasında eğitim ordusudur, verilen mücadeleyi, kazanacak ya da kaybedecek olanlar.
*
Bir üstünlük yarışıdır, ülkeler arasında kıyasıya mücadelenin, ana gerekçesi. Her ülke, önde olmak İster bu yarışta. Ülkeler arası yarış, kuralların olmadığı, kuralsızlığın alabildiğine vücut bulduğu, bir yarıştır bir bakıma.
*
Müspet, pozitif bilimlere, hangi ülke değer yükledi ise, hangi ülke bu postik bilimleri, başına taç yapmışsa, o öndedir elbette.
*
Bu savaşın komutanları, öğretmenlerimizdir, bu iyice biline. O komutanlar, neferlerini, yeterince iyi savaşa hazırlayabilirse, İşte o zaman, korkmamak gerekli, o kıran kırana yapılan, kuralsız savaştan.
*
Eğitim kadrosu, güçlü ise bir ülkenin, Nirvana'ya ulaşmıştır, o ülkenin, neferleri. Bir ülke, eğitime önem vermiyorsa, tarihin tozlu raflarında, yerini almaya hazırlanıyordur, bir bakıma.
*
Eğitim demek, çözümler üretebilmek demektir. Öğrenciler problemlerin, nasıl çözeceğine dair, yol ve yöntemleri, kavrayabilmesi demektir.  
*
Yeni durumlara karşı, yeni çözüm metotları, uygulanabilmesi anlamına gelir, eğitim dediğimiz, deryayı ifade eden kelime.
*
Bildik kuralların dışında, yepyeni durumları, öğretir öğrencilere, eğitim dediğimiz, tek kelimeden oluşan, büyülü ifade.
*
Yeni yeni teoriler, ortaya koymaktır eğitim. Karşılaştırmalı düşün sistemi ile doğru tümdengelimler yaparak, isabetli çıkarımlarda bulunmayı hedefler, eğitim denen sihirli söz.
*
Bu anlamları, yükleyememişsek o kavrama, derinlikten uzak,  sığlığı kabul etmişizdir, aslında.
*
Sömürülen olmak istemiyorsak şayet, eğitim denen kavramının, bütün gereklilikleri, yerine getirmek gerek.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *