VELi YILMAZ

Akıllı İnek: Milli ve Yerli

Anne, elinden tuttuğu kızına marketin rafındaki sütü ona gülümseyerek uzattı.
Çocuk mutlu oldu! neticede istediğini alan taraf olarak o an sustu, acaba gerçekten mutlumuydu?
*
Çocuktu belki zihni o elindeki içeceğin kendisine ne kadar zarar verebileceğini kavrayacak konumda değildi, o sadece elde ettiği küçücük mutluluğun tadına varan taraf olarak sadece içmekle yetindi.
*
Baba ‘hadi sana istediğini alacağım’ dediği AVM’de karınları acıkınca lahmacunun yanında söylediği ayranı ‘iç bakalım’ diyerek ağzına dayadığı çocuğuna içinde ne olduğunu bilmeden istemeden de olsa zarar verdiğinin farkındamıydı?
*
O süt, ayran acaba orjinalmiydi, çocuklar gelecekte sağlıklı bir nesil olma adına aldıkları gıdalardan vücutlarına istediklerini aktarabiliyor muydu?
*
Hiç itiraz etmeyelim bugün yediğimizden içtiğimize kadar kaç kişi ne alıp götürdüğümüzün farkında mıyız?
*
Et, süt, ekmek veyahut elma, armut..
Konuyu çok fazla uzatmadan özellikle bir cazip tuzak niteliğindeki gazlı içeceklerin küçücük bedenlerde ortaya koyduğu hasar bugün literatürde akıllara ziyan bir halde duruyor.
*
Çocuklar gazlı ve asitli içeceklerin arasında yüzüne gülen bu masum tuzakların arasında kaybolup gidiyor.
Okuduklarımızdan tartışılanlardan ortaya çıkanlara bakıldığında gıda dünyasında dönüp dolaşanlar BİZE iyi ki akıllı inek var dedirtiyor
*
Gümüşhane asıllı Erzincanlı işinsanı Recep Cemil Tanguroğlu’nun mucidi olduğu Akıllı İnek taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bırakıyor.
Çocukları çok seven bu işinsanı işyerindeki inek maketinden yola çıkarak bugüne taşıdığı akıllı inek öylesine güzel şeyler başardı ki görmemek, duymamak gerçekten vicdansızlık olur.
*
Kusura bakmayınız kardeşim, işte size yerli ve milli bir proje Akıllı İnek. Üretimse üretim, sağlıklı ürün ise ürün, vatanseverlikse vatanseverlik hepsi bu projede ortaya çıktı.
*
Çocuklar o küçücük vücutlar gazlı ve asitli içeceklerin kurduğu tuzaklardan kurtuldu bu sektör o kadar korkunç bir boyutta ki, akıllı inek adeta oyunu bozdu.
*
Gümüşhaneli olması ayrı bir gurur kaynağı olan Recep Cemil Tanguroğlu’nun bugüne kadar gördüğü övgü devlet kademesinden de, iş dünyasından da hatta ticaret çevrelerinden de gözle görülür nitelikte.
*
Yetmedi
Akıllı İnek şimdi ev tipi özelliği ile de evlere giriyor.
*
Çocuklar önceden programlanmış masallarla donatılmış bu düzenekte hem sağlıklı sütünü içiyor hemde ebeveynler bir türlü sevdiremediği sütü çocuklarıyla sağlıklı bir şekilde buluşturmanın sevincini yaşıyor. Akıllı İnek ev protipi ayrıca kumbara özelliği ile de çocuklarımıza tasarruflu olmanın yolunu öğretiyor.
*
Sizlere buraya kadar özetlediklerimizden sonra gelelim yazımızın başlığına ne demiştik?
Akıllı İnek yerli ve milli.
*
Evvela ortaya konan bu kadar önemli bir yatırımın sonucu olan proje öncelikle yüce devletimiz tarafından desteklenmesi gerekir. 81 şehir bu projeyi sahiplenmeli her siyasi belki de kendi siyasi propagandasına bile akıllı inek projesini yanına alması gerekir.
*
Evet, belki çok iddialı bir söz ifade ettik ama akıllı inek projesinin özellikle çocuklarımıza ne kadar büyük bir iyilik yaptığı, sahiplendiği düşünüldüğünde bu istek küçücük masum bir hedef gibi durmaktadır.
*
Nitekim bugüne kadar akıllı inek projesini yanından gören, takip eden, bizzat tattığı ayran ve sütün zevkine varan her değer bizzat söylediklerimizi de teyit etmişlerdir.
*
Son söz sayın Recep Cemil Tanguroğlu’nun olsun.
‘Ben yaptım, herkes sahip çıksın’
E, haksız mı?

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *