VELi YILMAZ

Şehr – i İstanbul

Yaşadığınız şehir size huzur vermeli, hayatınızı tatlandırmalı. Yaşama bağlanmanı sağlamalı, ömrünü vakfettiğin, şehir sana.
*
Sevgi sözcükleri söylemeli, bu kentin caddeleri. Gözündeki ışıltılar artmalı, yüzündeki kırışıklar kaybolmalı bu şehri gezerken.
*
Aydınlanmalı yüzün, yüreğini farklı bir heyecan kaplamalı, gezerken bu kenti. Farklı farklı renkleri barındırır kent, kendi bedeninde. Sahillerinde balık tutan insanlar, farklı bir enstantanedir, koşup yürüyenlerin arasında.
*
Bir farklı görünür Mihrimah Sultan Camii, 3. Ahmet Çeşmesi, Üsküdar'ın incisi. Vapurları bir farklı bağırır bu kentin, martılar eşlik eder, iskeleden kalkan, siyah dumanlı, beyaz boyalı vapurlara. Kız Kulesi'ne de alımlı bakmakta Salacak'ta adımlayanlara.
*
Galata Kulesi çok da ihtişamlı görünmekte, şehr – i İstanbul'un göbeğinde. Esin kaynağı hepimizin gönlünde, Hezarfen Ahmet Çelebi ile birlikte.
*
Galata Köprüsü, Avrupa Yakası’nın İncisi. Sarayburnu'nda dalgalanan al bayrak, denizin dalgasında akis oluşturmakta, zannedersin tüm dalgalar albayrağın ayağının altında.
*
Karaköy İskelesi her zamanki gibi tıka basa, insanlar birbirinin arasında. Karaköy simitçisinin simitleri, her zamanki gibi Tophane Taş fırınından.
*
Karaköy tünele gelin, oradaki tarihi hissedin, oradan da Pera'ya merhaba demek, büyük bir zevk olsa gerek.
*
Galatasaray'da yürümek, sokak sanatçılarına merhaba demek, çalgıcıların şarkılarını dinlemek, harikulade olsa gerek.
*
Tarihi koklamak, İstiklal Caddesi'nde bir başka haz verir, İstanbul'u sevenlere.
Derken;
Çiçek Pasajı ve gezerken o pasajı, Orhan Veli'den, Neyzen Tevfik’ten sesler duyuyoruz, cam kubbede sedalanan, yankılanan.
*
Klarnet sesleri, akordeon sesleri, darbukaların seslerini duyarsın, bu tarihe mal olmuş özel mekânda.
*
Bir cümbüşün ortasındasındır, mutluluk sanki kucağında. Çiçek pasajından balık pazarına uzanalım dostlarla, sanat müziğinin meşkinde, mutluluğun engin dehlizlerinde.
*
Oradan Cumhuriyet Meyhanesi yürüyüş mesafesinde. Varalım bu meyhaneye hep birlikte. Ata'nın masası duruyor aynı yerinde, aynı mekânda balık pazarında. Nevizade cıvıl cıvıl, kahkaha sesleri yankılanıyor her yanda.
*
Mutluluk daim olmuş, orada keyif yapanlara. Bütün Beyoğlu'nda harikulade bir hava. Dolmabahçe’ye yolunuz düştüğünde enfes bir mimari, selamlar bizleri.
*
Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal'i anımsarsın birden. Hüzünlenirsiniz, gözleriniz buğulanır ansızın.
*
Sonra düşmanın ay yıldızlı bayrağı selamlayarak, Dolmabahçe rıhtımından, der saadeti terk edişleri gelir akıllara, yüzünde gülümseme ile hürlük hissedersin, yüreğinin derinliklerinde.
*
Bu şehri her haliyle seviyoruz, tarihi ile seviyoruz, yaşanan acıları duyumsayarak, hissettiğimiz için seviyoruz.
*
Bu şehrin doğasını, coğrafyasını seviyoruz. Farklı zenginlikte ki insan yapısı ile seviyoruz bu kenti. Kadim bir kent olan İstanbul’lu.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *