VELi YILMAZ

Zamanın Ruhu

Tarihin her bir evresinin farklı bir ruhu vardır. O ruh zaman zaman acıları, zaman zaman mutlulukları içerir.
*
Bu evreler değişkenlik gösterir, kimi zaman. Bu değişkenlikler bireyden, tüm topluma ve hatta tüm dünyayı kapsayan ortak bir ruh halini alabilir.
*
Toplumlar her dönem farklı bir iklimi, solurlar. Farklı bir havayı teneffüs ederler. Bu iklim o zamanın ruhudur.
*
Zaman zaman, kıtlık yaşar o toplumlar. Zaman zaman, büyük acılara gark olur, insanlar. O zamanın ruhundan; o zamanda, bu zamanda, hoşnut olmaz yaşayanlar.
*
Kimin de savaşlar yaşanmıştır. Barut kokuları kaplamıştır, her yanı.  Ağlama sesleri, çığlıklar yankılanır, her yanda. Büyük ayrılıklar vardır, böyle büyük bir zamanın ruhunda.
*
Kimi çocuklar; yetimdir, öksüzdür bu hercümercin yaşandığı savaşta. Kimi insanlar kaybetmiştir sevdiklerini, önü sevenleri. Bazıları uzuvlarını kaybetmiştir.
*
Eksik yaşar, gelecek günleri, seneleri. Bazen bundan çok daha büyük acılar yaşar, yaşayanlar. Vatan toprağına göz dikilmesi, bayrağın indirilmesi, tarifsiz acıların sebebi.
*
İşgal edilmiştir anayurdun, evin barkın vatanın. Bazen de böyle bir ruh taşır zaman. Derin falezli izleri hissettiren, ruhu olmayan, acıları ifade eden, o zamanın ruhunu yaşayan, bir çare gönüllüler. Sonra silahlı savaş biter.
*
Sulh hali doğar, yaralar sarılmaya başlar. Buda, zamanın ruhunun, farklı bir yansımasıdır. Bu defa eski kabuktan sıyrılıp, yeniliğe yelken açmak ister toplum. Artık farklı bir ruh halini yansıtmaktadır, yeni ülkünün sahipleri. Farklı dirençler, gelgitler yaşamaktadır, o ülkenin bireyleri. Artık zamanın ruhuna, yenilik gelmiştir.
*
Farklı bir iklimi, tattırmaktadır mensuplarına. Uçarak gitmektedir, yenilikler ve yeniye dair her şey.
*
Toplum bir kasırgaya kapılmış gibi, parlak bir ışığa doğru sürüklenir, adeta. Işıktan korkanlar için bu bir parlaklık değildir.
*
Lakin aydınlığı sevenler için Zamanın ruhunun yapmış olduğu harikulade, güzel bir sürprizdir bu.
*
Zamanın o son derece güzel ruhu, benzersiz bir yeniliği koymuştur insanların önüne. Revan olsun vuslata diye.
*
İnsanlar çok farklı bir yenilikle birliktedirler, alışmakta zorlanılan. Derken tüm bunları hazırlayan, savaşları kazanan, yenilikleri hayata taşıyan lider; top arabasında, olur hakkın yoluna revan.
*
Halkının arasında hakka yürür, başımda taç taşıyan, büyük adam. Zamanın ruhu bu defa farklı yansımaktadır, dünya'ya.
*
Hakka yürüyen büyük lider,  Çobanateşi, Çobanyıldızı olmuştur. Tüm Dünya olsun yoluna revan.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *