VELi YILMAZ

En Güzel Şey Gülmek

Mutluluğun dışavurumudur gülmek. Neşeli olmaktır, sevgiyi kucaklamış insanın, harikulade halidir gülmek.
*
Sevgi tatmış insanın, dışa vurduğu haldir gülmek. Mutlu olabilme ve başkalarını mutlu etme sanatına, verilen isimdir gülmek.
*
Herkesi farklı farklı durumlar güldürür. Kiminin yüzünü güleç biçime dönüştürmez; kimi yaşananlar, yaşanacak olanlar. Ama sıcak bir köy ekmeğinin çeşme başında bölünmesi, o ekmeğin içinden çıkan buğuyu hissetmek, insanda tatlı bir gülümseme oluşturur.
*
Hele de yanında kardeşlerin dediğin, "Yılmaz" ailesi varsa. Yenen sıcak ekmek ve domates dünyalara eş.
*
Türk bayrağının altında, o harikulade çeşme başında, gülümseten anlar, yanı başımızda.
*
Çam ağaçlarının arasında, kıskanılanıcak ölçüde gülümseme, mutluluğun aksidir yüzümüzde. Sessizliğin, sakinliğin,  dinginliğin huzurlu bir yaşamın ve vuslata ulaşmanın tezahürüdür bu.
*
Tatlı bir gülümseme vardır, benim kardeşlerimin gözlerinde, gururlu adamın yüzünde. Ağaçların arasında, Karadeniz'in, yeşil denizi ile buluştuğu an.
*
Gözlerdeki ışıldamanın, tümüyle gülümsemeye dönüştüğü an, mutluluk tamam. Doğa sanki bizlerin gülümsemesine, aracılık etmiş gibidir.
*
Bu özel ailenin gülücüklerinde, deniz farklı bir enstantane. Bu güzel gülücüklere; ağaçlar, kuşlar farklı bir öz katmış, özünden.  Karıştırmış saflığı ve temizliği ile birlikte.
*
Bu gülümseme samimi ve içtendir. Başkalarına göre küçük görünenler şeyler ne büyük bir sevgiye aracılık etmiştir, bir bilseler.
*
Sevgiye kaynaklık ediyordu; bir parça ekmek, engin mavilik, yerde görülen küçük bir çiçek. Sessizliğin içinde mutluluğa dair sesimiz akıyordu resim yaparak enginliğe.
*
Bu durum tatlı bir tebessüm ile ifade buluyordu, gönlümüzün derinliklerinde. Kimileri için bu güzellik belki de bir anlam ifade etmeyebilir. Ama dâhil olduğum yeni aile ile bu güzellik, sokaklara taşan çiçek gibiydi adeta.
*
Önemli bir kesitti, hafızalara mıh çakan. Yoldan alınan bir sepet yumurta, ışıltılı bir samanyolu kadar güzel gülücüklere, revan olası bir hayatı tanımlıyordu aslında.
*
Ben ve ailem gökyüzü dediğimiz bu mavi çatı altında, yeni sürgün vermiş taze yaprakların arasında bir tazeliğe, merhaba demiştik aslında.
*
Pamuk tarlası gibi beyaz bulutlar, gülümseyen bir güneş vardı, etrafımızda. Mutluluğun resmini çizen görkemli çamlar, masmavi deniz, benzersiz kumsal tarihe not düşmüştür.
*
Bu güzel ailenin gülücüklerini biçimlendirilmiştir, aslında.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *