VELi YILMAZ

Bir Çizgi Filmin Düşündürdükleri

Dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun nedir? diye bir soruyu yanıtlamak zorunda kalsak; çevre felaketi başlığı herhalde ilk sırada gelen konuları arasında yerini alacaktır.
*
Savaştan bile belki de daha kötü bir şekilde yayılan çevre felaketleri kimi güçleri arayışa itse bile sorunun hala çözümlenmediği derin bir mesele olarak yerinde kaldığı görülmektedir.
*
Gelecek dönemlerde de dünyanın başını ağrıtacak olan bu mesele hala çözüm beklerken ağaç yaşken eğilir misali çocuklardan başlayacak olan bu süreç gerçekten büyük bir önem taşımaktadır.
*
Eğitimden başlayacak olan bu konu başlığı çocuklara enerji tüketimi, çevre kirliliği, boşa akan suları işaret ederek düşünme noktasında öncelik başlatıyor.
*
Farkındalık anlamında yapılacak olan bu çalışmalar çeşitli aktivasyonlarla ortaya koyulurken ve de çok önemli bir başlık haline dönüşmüşken şu günlerde Kaptan Bengu ve Arkadaşları: Mandalinanın Günlüğü çalışması adlı çizgi animasyon günlerce konuşulacağa benziyor.
*
Öncelikle çizgi animasyonun zamanlama açısından önemli bir yerde duracağını umuyoruz. Onun ötesinde çocukları abuk subuk bilgilerle donatan kimi yayınlardan öte bu tür çalışmaların bilinçli ve düşünen bireyleri yetiştirme konusunda farkındalık oluşturulması tabiriyle bir eylem gerçekleştirilmesi noktasında bir gerçek çalışma olarak ortaya konulduğu kendisini göstermektedir.
*
Ayrıca çalışma da ortaya konulan arkadaşlık hikayesi de üzerinde durulacak bir anekdot olarak öne çıkıyor.
*
Konuyu biraz daha açalım ve kafamızdaki sorulara cevap arayalım..
*

Dünya kirleniyor mu? Evet. Bu kirliliğe sebep olan unsurlardan yaratılmışların en mükemmeli insanoğlu değil mi? evet. Öyleyse bahşedilen en mükemmel varlık dünyanın cehenneme çevrilmesinde insanoğlunun parmağı yok mu?
*
Evet.
*
Çok fazla kazanma hırsı, kazanırken geride ne bırakıldığı gerçeği görülmeden yola devam etme fütursuzluğu, yarınlarımız olan çocuklarımıza bu dünyanın nimetlerini bizden öncekilerden teslim aldığımız gibi teslim edebilmeme inancını yitirmek veya göz ardı etmek boşluğu adeta bu sorunların başını çekmekte, aynı zamanda arayış gerektirmektedir.
*
Öyleyse bir yerden başlamak gerekirse çocuklarımız bu noktada önemli bir etmen olarak görülmektedir.
*
Bu bakımdan kaptan Bengu, mandalina, misket, pelit bir macera içerisine sıkıştırılmış bu harika çizgi film çevre kirliliği, boşa akan sular gereksiz enerji tüketimi ile ilgili ‘’neler yapabilirizi’’ düşündürüyorlar sizlere de gönüllü su elçisi olmak şansı tanıyorlar.
*
Ve ayrıca bu maceraya ortak olmak istiyorsanız hem çocuklarınızla Kaptan Bengu ve Arkadaşları Mandalina’nın Günlüğü adlı çizgi filmi izleyebilir çağımızın en önemli konusunda çocuğunuzla birlikte farkındalık oluşturma adına neler yapabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *