VELi YILMAZ

Özlenen Futbol

Hatırlıyor musunuz siyah beyaz yıllardaki futbol aşkını? Lefter, Can Bartu, Metin Oktay.
*
Yaşımızın yetmediği hep birer abide gibi anlatılan Baba Hakkı (Yeten).
*
Berlin Panteri Turgay Şeren.
Dozer Cemil.
*
Siyah beyaz ekranlarda henüz yayın yokken ya da kısıtlı iken onlar çamur sahada aynı zaman da adamlığında, ekmek parasının da nasıl olması, nasıl kazanılması gerektiğini gelecek kuşaklara birer ders niteliğinde anlatarak öğrettiler.
*
Formalarındaki çamur şerefleri, ayağındaki ayakkabıları hissettikleri sorumlulukların ağır yüküydü.
*
Futbol bu ülkenin içerisinde geldiğinden beri hep sevildi ve fakat bugün dünle kıyaslandığında yanından geçemediği bir hale getirildi.
*
Sahanın çamuru yerini yeşil zemine bırakınca önce ruh gitti, ekmekler bozuldu misali sporcunun önceliği ne olmalıdır anlayışı da bir kenara bırakıldı.
*
Özlediğimiz futbol önce saha dışından başlıyordu, cebindeki parasını hiç tanımadığı birisine tereddütsüz verebilen sporcu ahlakı, karşı rakip takımı alkışlayan ev sahibi takımın taraftarının varlığını hissettiğimiz centilmenlik esası, top benden çıktı diyebilecek kadar yüksek karakter futbolumuzun tamamlayıcı unsuru idi.
*
Küçük bir soru; bugün futboldan endüstri haline gelmiş dev bir seyir ve mücadele gününe dayanan bu spordan bugünkü anlayış tarzıyla zevk alan kaç kişi kaldı acaba?
*
Artık müsabaka saha da değil sosyal medyada, sahada mücadele edilerek değil yüksek sesle bağırmak suretiyle, twitleri sağa sola savurarak, afedersiniz küfrederek yapılıyor, anlamsız tartışmaları sanki dünyanın sonu gelmişçesine kıran kırana yaparak günü kurtarmak futbolu bildiğimiz sandığımız düşüncelerin üzerine çıkmış durumda.
*

Bugün parasından kuruş eksik olan sporcu sahada ne kadar mücadele ediyor bu da artısı.
*
Her gün yaşıyoruz işte koca koca adamlar önlerinde falanca kulübün başkanı etiketiyle ceviz kabuğunu doldurmayacak şekilde anlamsız tartışmaları birer pingpong topu misali savurup duruyorlar.
*
Her sezon onlar şampiyon olsun,
Her sezon onlar kazansın
Her sezon onlar konuşulsun, böyle bir mantık kabul görebilir mi?.
*
Kimse neden yirmi yıl önce aldığımız büyük kupanın yanına yenisini ekleyemedik diye tartışmıyor?
*
Neden Dünyanın büyük kulüplerinde yeteri kadar oyuncumuz yok diye kafa yormuyor?
*
Neden uluslararası turnuvalarda organizasyonlarda bu ülkenin adı yeterince geçmiyor diye dert edinmiyor?
*
Dahası neden futbolun neyi hedeflediğini, aslında bir seyir zevkine haiz bu sporun ne anlatmak istediğini yeterince analiz eden bilen de yok.
*
Neymiş efendim taça çıkmamış, neymiş efendim, korner değilmiş, neymiş efendim hakem haklarını yemiş. Futbol böyle mi özlenecek, futbol böyle mi kalkınacak?.
*
Hele üç beş kuruşla sahada değil saha dışına konu olmuş yıldızlar!!
*
Gerçekten insanı lanet olsun bu işe dedirtecek hale getiriyorlar.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *