VELi YILMAZ

Sonbahar

Yeşilin kaybolması değildir sonbahar aslında. Yeni bir başlangıcı, yeni tazeliklere yelken açmayı tarif eder.
*
Yüklerini bıraktığını, taşıyabilecek oldukların kadarına tekrar karar vermektir sonbaharın sarı yaprakları.
*
Saflığı temizliği katışıksızlığı yeni bir farkındalığı anlatır bu güzel bahar. Zihnimiz dinginleşmiş, örselenmiş kalbimiz; yersiz, nedensiz, anlamsız, kırılmalardan aranmıştır artık.
*
Yeni bir arılıkla, yeni bir dönemin kapısını tıklatmak üzere, yeni ümitlerin peşinden gitmek üzereyizdir artık.
*
Sararan yapraklar bir dönemin tamamlandığının habercisidir artık. Güneş farklı gösterir yüzünü, yakmaz, kavurmaz sinirlenip etrafa, rüzgâr bir başka eser, koparmak istemez dalını yaprağını, dere daha bir nazik akar, kükreyen sel gibi değildir artık.
*
Toprak daha bir yumuşaktır sertliğini kaybetmiş, bir parça yumuşamıştır aslında. Hayata yaşama birlikte merhaba diyelim der gibi.
*
Hüzünlü bulutlar eskiyi yıkamak için ağlamaktadırlar. Kuşlar daha sakin uçuyor ve az konuşuyorlar, sessizliğin hüküm sürdüğü bu baharda.

*
Sessizliğin nefesi bir hissetmek, huzurun esintisine merhaba demek ve bunu iliklerinde hissetmek demek bu bahar. Yaşama yenilikler katmak için hazırlığa başlamak demektir adı bir harika olan sonbahar.
*
Yeni tazeliklere, yeni dinginliklere, şapka çıkartmak için hazırlıkların başladığını anlatır sonbahar.
*
Yeni görkemli, güzel kıyafetlerin seçimleri yapılmakta. Eskiyen fikirleri, ahla vahla geçen döneme bir dur demeyi, sarsılmadan yeni döneme gülümsemeyi, iç çekmeye bir dur demeyi, artık mola demeyi anlatır, sararan yaprakları ile bu bahar.

*
Yüzümüzdeki kırışıklıklar çoğalmış, eskimişliğin bedenine ve ruhuna yansıdığını anlatır Sonbahar.
*
Yeni bir yaşama gülümsemenin heyecanını biriktirmeliyiz artık. Kurtulmalıyız bu baharla birlikte zorlandığımız itilip kakıldığımız, üzücü sözlere tanıklık ettiğimiz, zihnimizde yer kaplayan çerçöp olarak andığımız, anlamlandırdığımız o atıklarla dolu virandan.
*
Belki de sevgi sözcüklerinin rengârenk boncuk taneleri gibi etrafa saçıldığı, sevgi yağmuruna merhaba demenin hazırlığını yapmaya başlayacağız bu bahar.
*
Belki de onarıma başlayacağız yüreğimizin derinliklerinde, tüm kırılanları toplayacağız viran olmuş alandan.
*
Baykuşlar başka bir yere göç edecekler, tamiratın başlayacağı bu alandan, zehirli sözleri beraberinde götürecekler bu bahar.
*
Ama artık bu bahar peşinden koşacağımız hedefleri iyi ayarlamalı, yıldızları toplamaya çalışmamalı, ufkun ötesine geçmeye karar verirken bir kez daha düşünmeli derim, baharın derin nefesini içime çekerken ben.
*
Çünkü sonbahar düşünsel hazırlık zamanını da anlatır aynı zamanda. Şapkanı önüne koyma vaktinin geldiğini anlatır o güzelim sarı yapraklı bahar.
*
Nerede hatalar yaptığının muhasebesini yapma zamanıdır mevsimlerden Sonbahar.
*
Elini cebine sokarak sarı yapraklar arasında zihnine sorular yönelterek yürümek ve cevaplar beklemektir Sonbahar.
*
Yürürken biraz serin olan hava keskinleştirir düşleri, keskinleştirir dimağındaki en müstesna yerleri. Sarı yapraklar önünde savrulur artık eskiler gerilerde kaldı der gibi. Güneş rengine dönmüş olan yapraklar sarar usulca içini, bir garip sıcaklık verir, zihnine ve de bedenine.
*
Geçen geçmişte kaldı, yollar ayrıldı demektedir, sararıp yere düşen o yapraklar.
*
Ağaçların tamamı kıyafetsiz görünmekte enginliğin derinliğinde. Tamam diyorlar artık buraya kadar.
*
Yenilik lazım, yeni giysiler lazım, farklılıklar katmak lazım, yeniden o çıtayı bir yerlere koymak lazım.
*
Sonbahar anlatıyor da anlatıyor, geçmişle gelecek arasında yeni muhasebeler, yeni planlamalar ve eskilere nokta koymaları anlatıyor bu bahar.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *