VELi YILMAZ

Ülkemize Yararlı Bir İnsan Olabilmek İçin Neler Yapmalıyız

Bizler bu ülkenin evlatları olarak bu memleketin kuşunun sesini dinleyip, ağacının gölgesinden istifade etmiş bireyleriz.
*
Dolayısıyla bizler bir şeylerin üzerine gelmişiz, o halde bizler de bu memlekete gücümüz nispetinde bir şeyler bırakmayı kendimize görev olarak addetmeliyiz. Bu bir şeyler kalıcı şeyler olmalıdır.
*
Unutmayalım ki
Bu kutsal memleket topraklarına kalıcı eserler sunabilmek aynı zamanda bizim atalarımıza karşı sorumluluğumuzdur.
*
Unutmayalım Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının ödedikleri bedelleri.
*
Unutmayalım, Cumhuriyet devrimleri yapılırken verilen mücadeleyi. Her biri anıtsal bir duruş, canını hiçe sayan büyük riskler alınarak kazanılan, şanlı zaferlerdir.
*
Dolayısıyla atalarımızdan almış olduğumuz bu yadigârı büyüterek, daha bir yücelterek gelecek kuşaklara armağan etmek, en önemli ve yegâne hedefimiz olmalıdır.
*
Her davranışımız da, her eylemimiz de, işgal yıllarında düşman güçlerinin yaptığı anlaşmaları, ülkemizin işgal yıllarındaki durumu, akıllara getirilerek eylem planları oluşturmalıyız.
*
Yüklediğimiz sorumluluklar çerçevesinde yapabildiğimizin en iyisini yapma gayesi içinde yürümeliyiz.
*
Yaptığımız Her işin kalıcılığının yanı sıra, ışık açıcı olmasına da özen göstermeliyiz.
*
Zira yaptığımız işlerde her birimiz çoban ateşi olmalıyız.
*
Yön gösteren, yol gösteren Çoban Yıldızı olmalıyız.
*
Dolayısıyla her birimiz örnek şahsiyetler olmalıyız.
*
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi, bunun için çok çalışmalıyız, durup dinlenmeden çalışmalıyız.
*
Doğduğumuz ve doyduğumuz bu kutsal toprakların ne kadar kıymetli olduğunu gelecek kuşaklara anlatmalıyız.
Çünkü
Arkamızdan gelenler artık işin sahibidir.
*
Vatan mevzusunun bir ahlak mevzusu olduğunu, bir şeref mevzusu olduğunu bizler çocuklarımızın gen kodlarına işlenmeli, dimağlarına yerleştirmeliyiz.
*
Nasıl kıymetli bir Vatan'da yaşadığımız doğru şekilde evlatlara anlatılırsa, şunu bilelim ki her biri birer Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Halide Edip, Kara Fatma olacaktır.
*
Çocuklarımıza ve gençlerimize bu ifadelendirmelerden yola çıkarak, doğru bir eğitim verebilmek için Kurtuluş Savaşı'nda savaşılan alanlar gezdirilerek, devamında devrimlerin yapıldığı mekânlar gösterilerek, uygulamalı olarak eğitim verilmelidir tıpkı Japonya örneğinde olduğu gibi.
*
Sonuç olarak atalarını ve bu toprakları iyi tanıyan evlatlar kendi vatanları için herkesten ve her şeyden çok daha kıskanç olacaktır.
*
Dolayısıyla memleketin evlatları, gençleri memleketi yükseltebilmek, müreffeh dünya memleketlerinin üzerine çıkartabilmek için, hiç kuşkusuz çok çalışacakları açık bir gerçektir.
*
Bu amaçla bilimde, fende en önde olmaya gayret gösterecekleri temel düşüncesinden hareketle; bilimlere bağlı üretkenlik artacak ve büyük atalarımızın, büyük gazilerimizin, şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin, bekledikleri noktaya bu memleketin çocukları bu vatanı yaklaştırmış olacaklardır.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *