VELi YILMAZ

Öğüt

Var olmak için çalışmak, çalışarak ürettiğin emek için, emeğinin karşılığını almak için ayrıca bir mücadele gerekir.                
*
Barışı tesis etmek için savaş kazanmak ve bunu kucaklamak yalnızca dua ile mümkün olamayacağını anlamak, idrâki gerektirir.

 •                      
  Erdemli olmak için emek harcamak, inandığın değerlerin peşinden koşmak, mücadeleci bir hayatın kılavuzu olmak yüksek bir sabrı ve metaneti gerektirir.              
  *
  İnandığın doğruların peşinden gitmek, bilgili olmak, bilgili olmak için çalışmak, donanımlı olmak, donanımlı olabilmek için durup beklememek, ilimin irfanın peşinden koşmak ile ilgilidir.                                    
  *
  İyi dostluklar oluşturmak, sağlam birlikteliklerin temelini atmak için,  harcı iyi karmak gerekli, dostluk temeli için karılan ve kutsiyeti olan bu özel harç için, emek gerekli, özenin gerekli olduğunun bilinmesi gerekli.
 •                                    
  İyi bir insan olabilmek için gücün kadar, varlığın nispetinde, geride kalıcı bir şey bırak doğduğun bu topraklara, bir şey bırak ki öldüğünde huzur bulasın ama o huzurun kaynağı da çalışmak, becerebilmek, anlayabilmek, anlatabilmek, kısacası becermek.
 •                                
  Sevgiyi hâkim kıl yaşamında, saygı bekleyebilmek için. Bunun için de kendinle barışık olman, yumuşak başlı, sevecen, kadirşinas olmayı başarmalısın.
  *
  Kırıp dökenlerden biriysen şayet, saygıyı hak etmemiş olursun.
  *
  Saygı senden çok uzaklara düşer. Unutma ki sevgi önce verilir, saygı daha sonra beklenir.
  *
  Bilgece yaşamanın temel karakterini oluşturur sevgiyi ve saygıyı.  
  *
  Bir şiirdir yaşamak, yaşamda yol almak. Keyif alarak yürümeli, şerbet tadında hissetmeli hayatı. Bunun için kendini bilmek gerekli, anlamsız içsel savaşlardan kaçınmak gerekli ve bunun içinse emek vermek gerekli.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *