VELi YILMAZ

Kendinizi nasıl görüyorsanız, öyle hissedersiniz

"Önemli Olan Başkalarının Sizi Nasıl Gördüğü Değil, Sizin Kendinizi Nasıl Hissettiğinizdir"                            

Her insan değerlidir kuşkusuz. Lakin değerli olabilmek veya kendine değer addedebilmek için kişinin kendisiyle barışık olması gerekir.
*
Eksikleriyle, tamamlanması gerekenlerle o aslında tam da kendisidir. Hepimiz eksiklerimizle insan olduğumuzu unutmamamız gerektiğini düşünmekteyiz.
*
Yaratılışımız itibariyle bizlerin eksik yönleri Pek tabii ki olacaktır. Eksik yönlerimizi ya da aksak yanlarımızı kabul etmemiz gerekir.
*
Bu aksak yönlerimizin ne olup ne olmadığı bizleri ilgilendirir. Bir başkasının bunun için üretmiş olduğu fikir bizi bağlamaz ve bağlamamalıdır.
*
Lakin bizim kendimiz için düşündüğümüz çok önemlidir. Bir konuda belki yetersiz olabiliriz ve bu yetersizliğimiz, çevremizde var olanlarca eleştiri konusu olabilir ya da karşı tarafın bize karşı acıma duygusunun perçinleyebilir.
*
Bu yetersizliğimiz yetersizlik olarak bizi ilgilendiren bir konudur. O yetersizlikle çok önemli ve özel işler yaparak, toplumları insanları şaşırtabiliriz.
*
Beceremeyeceğimiz, yapamayacaksınızı düşünenleri yanıltabilir ve bu yanılgı insanlar arasında çoban ateşi yakabilir.
*
Belki de yakılan bu ateşin sahibi siz olabilirsiniz. Bu yolla insanlara nasıl başarılırın dersini vermiş olursunuz.
*
Siz kendi kendine yeten bir insan yerine,  başkalarını aydınlatan insan olmuşsunuzdur belki de.
*
Sizin çeşitli sebeplerle fiziksel ya da ruhsal olarak yapamayacağınızı düşünen kişiler, ortaya koyacağınız başarının ardından koşacaklardır.
*
Bu anlamda belki bir İdol olacak olduğunuzu, duygulu bir başarı öyküsü yazabilecek olduğunuzu ve sizdeki o cevherin belki de sadece ve yalnız siz bilebilirsiniz.
*
Bu sebeple başkalarının sizin hakkınızda düşündüklerinin kıymeti harbiyesi yoktur.
*
Başkaları sizin için olumsuz düşünse de o negatifliğe rağmen siz gülümseye biliyormusunuz? Kendinizi bir çiğ tanesi kadar saf ve duru hissedebiliyor musunuz, falezli bir yamacın ardında uçan bir kuş kadar hür ve bağımsız olduğumuzu hissedip, bağımsız ve bağlantısız olduğunuza kani geldiğinize inanıyorsanız o zaman kendinizle barışık ve kendi egemenliğimizin size ait olduğunu söyleyebiliriz ya da söyleyebilirsiniz.
*
Bu durumda kimin sizin için ne düşündüğü değil sizin kendiniz için hissettikleriniz önemlidir.
*
Siz özgürlüğü doyasıya tadan bir Kartal kadar hür, denize ulaşan karetta kadar amacına ulaşmanın tadını çıkaran ve kendi kendine yetmekten çok, başkalarına aydınlatan bir erdem yolcusu olduğunuzu söyleyebiliriz.
*
Bu durumda siz çınar ağacı kadar görkemli, gül ağacı kadar hoş görüntü sergileyen, limon çiçeğinden gelen koku kadar tazeliğini muhafaza eden biri olduğunuzu düşünmeli öyle düşlemeli,  ona göre yaşamalı ve bu durumu içselleştirmelisiniz

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *