VELi YILMAZ

Oyunu Kuralına Göre Oynuyoruz!

Bir işte uzman ya da çok iyi olmanız, sizin o işin kuralını bildiğinizi ve kuralına göre oynadığınızı gösterir. Peki ya kuralları bilinmeyen bir işte nasıl çok iyi olunur?
Oyunu kurallarına göre oynadığını iddia eden kişiler, hem oyun oynadıklarını hem de kurallarını bir başkasının koyduğu bir oyunda oyuncu olduğunu kabul etmiş sayılmaktadır. Bu sarmaldan kurtulmak isteyen kişilerin yapabileceği tek hamle, oyunu reddetmek olacaktır. Çünkü hayat oldukça ciddi bir iştir, asla oyuna gelmez.
Oyunu Kuralına Göre Oynamak
Oyunu kuralına göre oynamak için önce oyunun kurallarını, sonrasında en iyi oynamayı öğrenmek gerekir. Kuralları bilinmeyen bir oyunda başarılı olmak mümkün olmayacaktır.
Oyunun kurallarına olan hakimiyet esasında tecrübe ile doğru orantıdadır. Fakat sizden önce oyun hakkında tecrübe edinmiş kişilerden oyunun kilit kuralını öğrenebilir, bu şekilde daha hızlı tecrübe edinebilirsiniz.
Oyun Kuralına Göre Nasıl Oynanır?
Kural 1– Oyunu oynamaya başlamadan önce kendine bir eğitmen ya da koç seç. Oyunun en iyisi olanlardan öğrenebileceğin her şeyi öğrenmeye çalış. Seçtiğin kişiye güven, güven bir oyun içerindeki en önemli kuraldır.
Kural 2– İlgi alanın ne ise ona yönelmelisin. Sevmediğin bir işin bütün kurallarını bilsen dahi, bir süre sonra sıkılacak; kural dışına çıkmaya çalışacaksın. Sevdiğin bir işi yaptığın taktirde ise onu en iyi şekilde severek yapacağın için, ilgi alanı kuralına göre oynamak için oldukça önemlidir.
Kural 3– Önünüzde ölçülebilir spesifik hedefler koyun. Hedefler sizi amacınıza taşıyacak nitelikte, her hedefin gerçekleştirme tarihine uygun olsun.
Kural 4– Seçtiğiniz konuda uzman, şahsınıza münhasır olmalısınız. Seçtiğiniz oyunda her zaman en iyisi olmak için çabalayın. Çünkü çoğu zaman iyi olmayı istemek yeterli olmaz, en iyisi olmayı hedeflemek oldukça önemlidir. Konuyu ve kuralları bilmeseniz dahi, bilen bir kişiden yardım alın.
Kural 5– Oyunu kuralına uygun oynadığınız kadar, değerli bir şeyler ortaya koyduğunuz kadar kabul görürsünüz. İşletmeniz ya da şirketiniz varsa, müşterileriniz için kıymetli ya da anlamlı olabilecek şeyleri sunmalısınız. Özel hayatınızda ise arkadaşlarınız sizinle beraberken, kendilerini güvende hissetmelidir. Çevrenizdeki insanlara güven sağlamanız oldukça önemlidir. İnsanlar sizinle birlikteyken sohbetinizi sevmeli, sizi samimi bulmalı ve en önemlisi size güvenmelidir. Bunlar olmazsa, çevrenizdeki kişi sayısı bir hayli az olacaktır.
Kural 6– İyi bir pazarlamacı olun. İş hayatı ya da dünya hiçbir şeyi size hazır olarak sunmaz. Eğer bir şey istiyorsanız, onun size gelmesini beklemeyin. Gidin ve alın.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *