VELi YILMAZ

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojisinin gelişmesi ile beraber, küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar, alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar da dahil kişiler tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermesiyle beraber pazarlama dünyası yeniden şekillenmeye başladı.
Diğer ülkeler ve Türkiye’de gün geçtikçe, sayısı oldukça hızlı bir biçimde artmakta olan internet kullanıcılarının davranışları ve satın alma alışkanlıkları da internet kullanıcı sayısı ile doğru orantıda değişiyor. İnternetin hayatımıza sağladığı kolaylıklar arttıkça dijital pazarlama, şirketler tarafından en çok tercih edilen pazarlama alanı olmaya başladı. Durum böyle olunca, dijital pazarlama danışmanlığına oldukça ihtiyaç duyuluyor. Dijital pazarlama danışmanlığı sayesinde artış gösteren pazarlama yöntemleri arasında çok daha etkin sonuçlar elde edilmesini kolaylaştırıyor.
Markasının, şirketinin ya da işletmesinin dijital dünyada yer almasını ya da halihazırda dijital dünyada yer alan markasını mevcut bilinirliğin üzerine çıkarmak isteyen şirketler, firmalar için verilen danışmanlık hizmetine; dijital pazarlama danışmanlığı denir.
Dijital pazarlama hizmeti veren ajanslar ya da kişiler, şirketinize en uygun olan pazarlama şekillerini belirler ve dijital pazarlama çalışmalarının en uygun şekilde, en verimli biçimde yapılmasına yardımcı olurlar.
Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
İnternet siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya siteleri, elektronik mailler ve arama motorları kullanılarak dijital pazarlama yapılabilir. En önemlisi dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti verilirken, dijital pazarlama araçlarının şirkete, işletmeye ya da firmaya uyumlu bir şekilde özelleştirilerek sektörün ihtiyaç duyduğu konulara göre faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerekir.
Dijital Pazarlama Danışmanlığı Adımları;
Stratejik dijital pazarlama ile dijital pazarlama faaliyetlerini mevcut sektörün ihtiyaçlarına göre özelleştirerek, markaya özel pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmektir.
Markanın Var Olan Durumunun Ve Konumunun Analiz Edilmesi: Markanın var olan durumu ve konumu analiz edilir. Yapılan bir takım incelemeler sonrasında markanın hatalı ya da eksik yönleri ortaya çıkarılarak rapor halinde diğer adımlar için saklanır.
Dijital Pazarlama İçin Stratejinin Oluşturulması: Gerek firmanın eksiklerinin tamamlanması için gerekse firmayı ileriye taşıyacak birtakım yeni uygulamalar için strateji kurgulanır. Kurgulanan pazarlama stratejileri üst düzey yetkililer ile paylaşılarak onay alınır.
Dijital Pazarlama ve Planlama: Bir faaliyet planı oluşturularak, dijital pazarlama yönünde yapılacak çalışmalar planlanır. En küçük ayrıntılar dahi göz önünde bulundurularak hareket edilir.
Stratejik Dijital Pazarlama Çalışmaları: Planlanan çalışmalar ve değişimleri; adım adım gerçekleştirilmeye başlanır.
Stratejik Dijital Pazarlama Gözden Geçirme Aşaması: Şirket ya da firma için yapılan dijital pazarlama çalışmaları, belli aralıklar ile gözlemlenir, ölçümlenir. Yapılan çalışmanın dönüşüme ve markaya etkileri değerlendirilir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *