VELi YILMAZ

Tur Organizasyonu

Günümüzde farklı amaçlar için turlar düzenlenmektedir. Tur organizasyonları yapılmakta ve farklı yerlere yolculuklar düzenlenmektedir. Tur organizasyonu yapmak kolay olduğu kadar zor ve sorumluluk gerektiren bir durumdur.
Tur organizasyonunu bu gün T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgesi olan ve TÜRSAB’a üye turizm acenteleri dışında hiçbir kurum ya da kişi tarafından düzenlenememektedir. Bunun için ise bir seyahat acentesi kurmanız gerekmektedir.
Planlama
Tur düzenlenmeden önce bazı planlamaların yapılması gereklilik arz etmektedir. Yapılan planın doğru ve gerçekçi olması çok önemlidir. Bir tur düzenlemek için; Nereye gidileceği, ne amaç için gidileceği, katılım sayısının en az ve en çok kaç olması gerektiği, tur süresinin ne kadar olacağı, güzergâhın belirlenmesi, güzergâh üzerinde ve ulaşılan noktalar da yapılacak etkinlikler gibi birçok planlama yapılmalıdır.
Nerelere Tur Düzenlenebilmektedir?
Türkiye’nin her bölgesine gezi turu düzenlemek mümkündür. Düzenlenmek istenen turun niteliğine göre bölgeler belirlenebilmektedir. Eğer birkaç tane örnek verecek olursak;
Doğa ve sağlık turları için; Karadeniz bölgesinin neredeyse tamamı uygundur.
Deniz turizmi için; Ege ve Akdeniz bölgeleri
Kültür ve tarih turizmi için; Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgesi uygundur.
Kış sporları için; Öncelikle Erzurum, Kars, Bursa, Kayseri tercih edilen bölgelerdir.
Turun düzenlenme amacı ve düzenlendiği yer kadar düzenlendiği zamsan da çok önemli bir faktördür. Çünkü her bölgenin kendine has özellikleri ve mevsimleri vardır.
Tur Organizasyonlar Düzenlemek İçin Ne Yapılmalıdır?
Tur organizasyonu düzenlemek için başta söylediğimiz planlama yapıldıktan sonra süreç başlatılmalıdır. Gidilecek yere uygun güzergâh ve mesafe belirlenmelidir. Daha sonra gidilecek yere uygun araç veya otobüs ayarlanması gerekmektedir. Bunun için firmalarla anlaşma yapılmalı ve ulaşım aracında hizmet verecek olan personel ayarlanmalıdır. Organizasyon konaklamalı olacak ise uygun barınma ve yiyecek anlaşmaları yapılmalıdır. Oluşabilecek sağlık sorunları için önlemler alınması gerekmektedir. En önemlisi ise bu turun faaliyete geçebilmesi için gerekli yerlerden izinlerin alınması gerekmektedir.
Tur Organizasyonları Düzenlerken Maliyet Ve Kar Durumları
Tur düzenlemedeki maliyet, yapılacak olan organizasyonun niteliklerine ve içinde barındırdığı aktivite çeşitliliğine göre değişiklik gösterecektir. Hesaplama yapılacak olan aktivitelerin tamamının listelenmesi ve giderlerin tablo haline getirilmesinden sonra kişi sayısına bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Ayrıca bu fiyatın üzerine belli miktarda kar oranı da eklenilerek son fiyat çıkartılır. Fiyatları hesaplı olan tur organizasyonları daha çok tercih edilmektedir. Çıkarılacak olan fiyatın bu doğrultuda hesaplanması daha doğru olacaktır.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *